Turistický region
Nízke Tatry, v Tatrách, Stredné Slovensko, Horehronie, Banskobystrický kraj, Slovenské rudohorie, Veporské vrchy, Muránska planina

Čiernohronská železnice

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Brezno, Čierny Balog

Úzkokolejná lesní železnice s rozchodem 760 mm provozované na trasách Chvatimech - Hronec - Čierny Balog, Čierny Balog - Vydrovo a Čierny Balog - Dobroč v Slovenské rudohoří v délce 16 km. Čiernohronská železnice vznikla v roce 1909 a byla značně rozvětvená, historicky největší celkovou délku sítě dosahovala po druhé světové válce, 131,98 km. Před zrušením dopravy v roce 1982 bylo v provozu ještě 36 km trati. V roce 1982 byla železnice prohlášena za národní kulturní památku ČR.

Jezdí v měsících duben až září každý den a nabízí množství turistických atrakcí v okolí a na jednotlivých zastávkách. V případě zájmu je možné si objednat mimořádný vlak pro jednotlivce i skupiny, pro školy, team buldingy, novomanžele a jejich hosty. Podmínkou je zaplatit 20 celých vstupenek a příplatky za další služby dle dohody (parní lokomotiva, občerstvení do vlaku, harmonikář, zbojnický propad, salonní vůz, fotografování historických souprav se dřevem apod.). A můžete si splnit i Váš dětský sen a objednat si parní lokomotiva s jedním vagónem pro max. 10 osob. Lokomotiva pod odborným dozorem Čiernohronská železnici půjde postupně po všech třech trasách pod Vaším vedením. Všechny vlaky začínají a končí v Černém Balogu - výchozí stanici ČHŽ.

Ve stanici Čierny Balog je celoročně otevřené i malé muzeum lesních železnic, s exponáty z výstavby i provozu lesních železnic na Slovensku i v celém Karpatském oblouku.

Nejčastější otázky o atrakci Čiernohronská železnice

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3