Turistický region
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy

Hájske vodopády

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Háj

Nadmořská výška: 329 - 390 m.n.m.
Výška vodopádů: 1 - 7 m

Vodopády nazývané také vodopády Hluboký jarok se nacházejí v Hajská údolí (krasové soutěsce) nedaleko silnice spojující obce Háj a Hačava. Hajská potok, který protéká dolinou, vytváří díky výškovým rozdílem až 300 m v travertinových hrází na konci soutěsky, v oblasti od Čertova mostu, soustavu peřejí, kaskád a 10-ti vodopádů různé velikosti:

Dolní Hájsky vodopád (329 m.n.m.) s výškou 5 m (tento vodopád je od asfaltové cesty označený jako vodopád č. 1 a nachází se zde i turistický rozcestník Hájske vodopády 360 m.n.m.), Hájsky vodopád Velký most (342 m.n.m.) s výškou kolem 3, 1 m, Malá Hájska kaskáda (349 m.n.m.) s výškou okolo 2 m, Hájsky vodopád Malý most (355 m.n.m.) s výškou okolo 3 m, Hájsky vodopádik (360 m.n.m.) s výškou okolo 1,5 m, Kamenný žlab vodopádik ( 365 m.n.m.) s výškou okolo 1,4 m, Smaragdový vodopád (370 m.n.m.) s výškou okolo 1,7 m, Velký Hájsky vodopád (373 m.n.m.) s výškou okolo 7 m (tento vodopád je od asfaltové cesty označený jako vodopád č. 2), Střední Hájsky vodopád (387 m.n.m.) jeho výška je 5,9 m (tento vodopád je od asfaltové cesty označený jako vodopád č. 3), Horní Hájsky vodopád (396 m.n.m.) jeho výška je 5,3 m (tento vodopád je od asfaltové cesty označený jako vodopád č. 4).

Přístup k vodopádům je z obce Háj do obce Hačava po žluté turistické značce přes Hajskú dolinu a po červené značce vede k nim i cyklostezka. Při Velkém Hájskem vodopádu je altán, lavičky a ohniska na opékání, lavička se nachází i při Středním Hájskem vodopádu. Parkování je možné na parkovišti u druhém rozcestník Velký Hajská vodopád, menší parkoviště je i přímo v údolí, nebo možná odstávka auta je i při Čertova mostu. K vodopádem je možné se dostat i pěšky z obce Háj po lesním chodníku, který začíná u plotu posledního domu. Tato cesta vede skoro ke všem vodopádem (kromě Horního Hájského vodopádu ten je přístupný jen od cesty).

Nejčastější otázky o atrakci Hájske vodopády

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3