Turistický region
Nízke Tatry, v Tatrách, Stredné Slovensko, Horehronie, Chopok, Chopok Juh, Banskobystrický kraj, Slovenské rudohorie, Veporské vrchy, Muránska planina

Horehronské muzeum Brezno

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Brezno, Brezno

Vlastivědné muzeum breznianskeho okresu vzniklo v roce 1960 ve městě Brezno. Sídlí ve dvou historických budovách, ve staré mesttskej radnici, která zastřešuje národopisnou expozicí, a v renovovaném měšťanského domě, který poskytuje prostor historické expozici. V současnosti má muzeum čistě regionální působnost.

Prostřednictvím svých sbírek nabízí muzeum svým návštěvníkům obraz o dějinách a kultuře okresů Brezno a Banská Bystrica. Celoročně nabízí dvě expozice, národopisnou expozici s názvem "Život a kultura lidu na Horehroní", která popisuje šest oblastí tradiční hmotné kultury - lidový oděv, pastevectví, zemědělství, dřevorubectvím a výrobu ze dřeva, tradiční výrobu textilu, zpracování kůží a lidovou architekturu. Druhou je historická expozice "Brezno v proměnách času", která zachycuje prostřednictvím předmětů z historického sbírkového fondu muzea dějiny města Brezna od jeho vzniku. V zrenovovaných prostorách staré obilnice na evangelické faře se nachází nová expozice Literární Brezno, která je rozdělena do tří částí - historie literárního života ve městě, materiály o životě a díle Martina Rázusa a literární osobnosti. Během Vánoc a Velikonoc v prostorách múze probíhá prodej folklórních výrobků. Pod správu muzea patří v Brezně i rolnické řemeslnická usedlost barváře modrotisku na Rázusova ulici se vzácnou technickou památkou, dřevěnou mangľovňou, která představuje (s troškou nadsázky) největší "žehličku" na Slovensku. Pro více info o vstupním a otevíracích hodinách viz ZDE.

Nejčastější otázky o atrakci Horehronské muzeum Brezno

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3