Hvězdárna Banská Bystrica

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Banská Bystrica

Specializované kulturně-vzdělávací zařízení v Banské Bystrici. Cílem hvězdárny je šířit a propagovat astronomii a příbuzné přírodní a technické vědy mezi širokou veřejností, zejména dětmi a mládeží. Podle historických pramenů byla v 16 st. vybudovaná na kopci jihovýchodně od Banské Bystrice protiturecká strážní věž, Vartovka, která byla po 2. světové válce přestavěna na lidovou hvězdárnu. Ustanovení Lidové hvězdárny v Banské Bystrici se uskutečnilo 1. ledna 1961 a slavnostní otevření objektu na vartovka bylo 2. května téhož roku. V roce 1972 vzniká Krajská hvězdárna s odborně-metodickou působností pro celý Středoslovenský kraj a pokračuje se v přestavbě Vartovky.

Planetárium nabízí širokou paletu programů, jako například denní a noční pozorování oblohy, Slunce, meteorů, meziplanetární hmoty či nevšedních astronomických a meteorologických úkazů. Součástí programu hvězdárny jsou i přednášky, besedy, semináře a promítání filmů. Exkurze a vstupné.

V areálu hvězdárny se nachází také ohniště a odpočinková terasa, které jsou volně přístupné široké veřejnosti. Přístup na vartovka je možný od ulice Žlutý písek (trasa je značealebo od železniční stanice Město (Malá stanice) - modrý turistický chodník. Cestu od stanice je možné si zpestříme naučnou stezkou Serpentíny Urpín.

Nejčastější otázky o atrakci Hvězdárna Banská Bystrica

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3