Navigovat do místa
Prírodné liečebné kúpele Smrdáky
906 03 Smrdáky
Slovenská republika
Turistický region
Západné Slovensko, Záhorie, Trnavský kraj, Biele Karpaty, Malé Karpaty, Záhorská nížina, Chvojnická pahorkatina

Lázně Smrdáky

Oblíbené
Poloha Západné Slovensko, Trnavský kraj, Senica, Smrdáky
Zavolejte nám - +421 2 21 02 57 57
Počet zobrazení: 512090×
Navigovat do místa
Prírodné liečebné kúpele Smrdáky
906 03 Smrdáky
Slovenská republika
Turistický region
Západné Slovensko, Záhorie, Trnavský kraj, Biele Karpaty, Malé Karpaty, Záhorská nížina, Chvojnická pahorkatina

Popis lázní

Lázně Smrdáky leží 8 km od města Senica, v blízkosti české hranice a asi 80 km severozápadně od hlavního města Bratislava, v malebném regionu Záhoří, na úpatí Karpat. Známý slovenský polyhistor Matej Bel už ve svém známém díle notitas Hungariae Novae Historicogeographia z roku 1740 vzpomíná lázeňskou vesničku Smrdáky a poprvé popisuje použití minerální sirovodíkové vody pro léčebné účely. Obec Smrdáky dostala pojmenování podle složení místních přírodních minerálních vod, které jsou bohaté na sirovodík a léčivé sirné bahno a jsou charakteristické svým typickým zápachem. Lázně se specializují na léčbu kožních onemocnění (psoriáza, chronické ekzémy, lokální dermatitidy, zarděnky akné a kožní problémy po popálení). Jsou také známé jako "slovenské mrtvé moře" a ve světovém měřítku patří mezi lázně s největší úspěšností léčby různých kožních onemocnění a svalových poruch. V lázních se léčí nejen dospělí, ale velkou část pacientů tvoří právě děti ve věku od 3 do 18 let (do 6 let v doprovodu rodiče nebo odpovědné osoby). Základem léčby jsou také sirovodíkové minerální lázně podávány formou vanových lázní nebo částečných minerálních ručních a nožních van. Regenerační a léčebné pobyty jsou určeny pro lidi, kteří hledají odpočinek a relax v klidném prostředí lázní. Malebné místy lázeňského městečka jsou vhodné i na procházky a lázně pořádají pravidelně i fakultativní výlety a zájezdy.

Důvody proč si vybrat tyto lázně:

  • slovenské "Mrtvé moře"
  • sirovodíková minerální voda a sirné bahno
  • kulturní program
  • nabídka fakultativních výletů
  • klidné prostředí

Náš názor:

Lázně sestávají z několika budov. Stravování pro všechny klienty je v hotelu Vietoris. Na rehabilitační procedury se dochází do hotelu Centrál, vanové a bahnivá procedury jsou podávány v parku v budově Balneoterapie. Lázně nedisponují bazénem.

Zaměření lázní

V lázních se léčí choroby pohybového aparátu a kožní onemocnění, zejména chronické kožní onemocnění typu lupénka, ekzém, dermatóza a akné.

Přírodní léčivé zdroje

V Smrdácích se léčí sírovodíkový minerální vodou a sirným bahnem - je to paleoid vznikající závoděním sirovodíkové vody přes sprašové zeminy této oblasti. Vysoce účinné sirné peloidy se používají jako zdravotní pomůcka ve formě zábalů kloubů a páteře.

Sírovodíková minerální voda

Sírovodíková minerální voda je přírodním léčivým zdrojem lázní Smrdáky. Je to minerální voda s vysokým obsahem terapeuticky účinného sirovodíku (680 mg / l). Tyto hodnoty zařazují smrdácku minerálku k nejkoncentrovanějším sirovodíkovým vodám v Evropě. Minerální voda se vyznačuje charakteristickým zápachem a neobyčejnými účinky při léčbě některých, zvláště kožních onemocnění. Obsahuje i minerály a soli - zejména na bázi Na, Mg a Ca (3400 mg / l), které příznivě přispívají k léčebnému účinku.

Sirné bahno

Sirné bahno je peloid vznikající závoděním sirovodíkové vody přes sprašové zeminy této oblasti. Vysoce účinné sirné peloidy se používají jako zdravotní pomůcka ve formě zábalů na klouby a páteř. Ve světě neexistuje vhodnější a výhodnější místo pro léčení chronických kožních onemocnění.

Wellness

  • sauny
  • vířivky
  • masáže (relaxační, medová, japonská, bambusová, indická, havajská, horkými kameny)
  • fitness
  • Kneippova koupel

Pro děti

Děti do 4 let jsou bez nároku na lůžko a stravu zdarma. Možnost zapůjčení dětské postýlky zdarma. V areálu lázní je dětské hřiště. Procedury jsou poskytovány dětem od tří let.

Historie

Podle pověsti si v minerálních pramenech vyléčil bolavé nohy jeden pastýř a tak se rozšířil pověst o léčivých účincích zdejší vody. Město Smrdáky pojmenovali podle zdejších zapáchajících minerálních pramenech. První písemné zmínky o léčivých pramenech pocházejí ze začátku 17.století. Až kolem poloviny 18.století se vzpomíná, že se sírovodíková minerální voda začala používat k léčbě nemocí, z tohoto období také pochází jeden z prvních rozborů vody, který dokazuje a předurčuje toto místo pro vznik lázní v budoucnosti. Už v těch dobách bylo známo, že prameny příznivě působí při léčbě různých kožních nemocí. V první polovině 19.století byl postaven první lázeňský dům v blízkosti pramenů podzupan Josefem Vietorisom, později přibyl další s podobou zámečku, který po několika přestavbách je zachován dodnes. Dnešní lázeňský park stojí na místě bývalého močálu, který byl odvodněn a následně tam vysadili různé dřeviny, které dotvořily dnešní podobu parku, který dotváří příjemnou atmosféru lázní.