Görgeyho tunel Skalka

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žiar nad Hronom, Kremnica

Turistická atrakce, usnadňující přechod značeným chodníkem přes hřeben Kremnických vrchů. Tunel v Kremnických vrších na staré zlaté hornické cestě, v sedle Tunel, láká návštěvníky svou bohatou historií. Byl postaven v 16. st. a nese jméno známého bojovníka za maďarskou samostatnost, generála Görgeyho Artura.

Jeho vznik se připisuje období po roce 1498, kdy Thurzo jako zkušený podnikatel (Thurzovsko-fuggerovská důlní společnost) si uvědomoval náklady spojené s přepravou kovů po okružních cestách z Banské Bystrice do Kremnice. Spojení mezi Kremnici a Banskou Bystricí existovalo pouze zdlouhavou oklikou po dvou cestách. A tak cesta tunelem v Kremnických vrších byla, ai po zániku Thurzovsko-fuggerovská důlní společnosti, zůstávala významným spojením mezi Kremnici a Banskou Bystricí.

Tunel se v minulosti využíval i během vojenských akcí (prošly jím bojovníci slavných bojů za svobodu pod velením generála Görgeyho a vedení plukovníkem Aulich nebo během II. Světové války byl tunelem přepraven vůz naložený bednami zlata, zlaté rezervy a poklad České republiky, doprovázený veliteli partyzánského oddílu M.R. Štefánika) a sloužil i jako zkratka pro poutníky, který směřovaly do Starých Hor. Po II. světové válce tunel a k němu přístupové cesty pro nedostatek zájmu chátraly a v roce 1955 byl tunel skoro úplně zasypán. Ve snaze zachránit tuto unikátní historickou památku a turistickou atrakci Kremnických vrchů, členové Klubu Slovenská turistů z Banské Bystrice a Kremnice se v roce 1996 rozhodli tunel zrekonstruovat.

V současnosti 30 m dlouhý tunel slouží jako populární přechod pro turisty, cykloturisty a v zimě pro lyžaře-běžkaře. Z bystrické strany je tunel přístupný po chodníku označeném žlutou značkou z parkoviště bývalé sokolské nebo státní chaty nad tajů a také od chaty nad králíků. Přístupný je také z kremnické strany lehkou procházkou ze Skalky.

Nejčastější otázky o atrakci Görgeyho tunel Skalka

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3