Kaštieľ (muzeum) Svätý Anton

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Svätý Anton

Národní kulturní památka je situována v srdci Štiavnických vrchů, v obci Svätý Anton, okres Banská Štiavnica. Monumentální barokně-klasicistní zámeček s překrásným parkem, ze stavbou kterého se začalo v roce 1744, byl dostavný v roce 1750. Jeho dějiny jsou úzce spjaty s rody Koháry a Coburg. Oba šlechtické rody sem soustředili překrásné díla umělců a řemeslnických mistrů z různých končin světa, od počátku 18. st. až do počátku 20. st .

Zařízení zámečku odráží způsob života, vkus a záliby těchto dvou rodů a trofeje zase loveckou zálibu posledního z uživatelů svätoantonského zámečku, bývalého bulharského cara Ferdinand Coburga. Jedinečným skvostem bohatého zařízení zámečku je Zlatý salon s nábytkem, který byl součástí svatebního daru Marie Terezie své dceři Marii Antoinette. O kostele se také říká, že původně odkazoval na symboliku kalendáře - měl čtyři vchody (roční období), sedm arkád (dní v týdnu), dvanáct komínů (měsíců v roce), 52 pokojů (týdnů v roce) a 365 oken (dní v roku). Součástí zámku je i lovecká expozice, největší svého druhu na Slovensku. Obsahuje nejen množství vzácných trofejí zvěře, ale i bohatou sbírku historických loveckých zbraní, obrazů, uměleckých předmětů, knih, časopisů a fotografií. Tematické okruhy kynologie, sokolnictví, střelectví a rybářství jsou doplněny Diorama zvířat žijících na Slovensku, které milují zejména děti.

K zámku patří i nádherný park, který volně přechází do lesa a je nádherný v každém ročním období. V současnosti jsou na terasách v blízkosti hlavní budovy plochy se zbytky pravidelné barokní úpravy přecházející do přírodně-krajinářského parku a lesoparku. Romantická zákoutí s lavičkami, můstky a altány doplňuje uměle vytvořená jeskyně - grotta. Muzeum Svatý Anton je přístupné veřejnosti celoročně.

Nejčastější otázky o atrakci Kaštieľ (muzeum) Svätý Anton

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3